شرط پوتین برای استفاده از تسلیحات هسته‌ایخبرگزاری ایسنا: رئیس‌جمهوری روسیه گفت مسکو تنها برای حمله واکنشی از تسلیحات هسته‌ای خودش استفاده خواهد کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه گفت: در رابطه با این مساله باید بگویم که بسیار حساس و مهم است. می‌خواهم درباره این مساله توضیح دهم تا جامعه بین‌الملل مطلع باشد. طرح ما برای تسلیحات هسته‌ای این است که از آنها تنها برای یک حمله واکنشی استفاده کنیم.

او افزود: تصمیم درباره استفاده از تسلیحات هسته‌ای تنها زمانی می‌تواند اتخاذ شود که سیستم‌های دفاع هوایی ما نه تنها پرتاب موشک‌ها بلکه پرتابه و زمانی که آنها به اراضی روسیه برخورد می‌کنند را ثبت کنند. بله قطعا این می‌تواند یک فاجعه جهانی شود اما به عنوان یک شهروند روسیه و به عنوان رئیس‌جمهوری روسیه می‌خواهم از شما سوالی بپرسم. چه کسی جهان را بدون روسیه می‌خواهد؟ روسیه بر خلاف آمریکا هرگز از تسلیحات هسته‌ای علیه سایر کشورها استفاده نکرده است. اگر بحث فشردن دکمه هسته‌ای منظور است، باید بگویم که ما این قضیه را شروع نکردیم. اولین موشک هسته‌ای را آمریکا ساخت. دوم اینکه ما هرگز از سلاح هسته‌ای استفاده نکردیم، بلکه این آمریکا بود که ژاپن را هدف گرفت.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در این رابطه گفت آمریکا راه را به سمت جنگ هسته‌ای در آینده هموار می‌کند. او گفت: برایمان روشن نیست که چرا برلین و سایر کشورها هنوز متوجه خطر رویکرد نامتناسب واشنگتن در قبال استفاده از تسلیحات هسته‌ای نشدند. این حرکت به واشنگتن اجازه می‌دهد تا در هر شرایط فوق‌العاده‌ای حتی به غیر از سناریوهای نظامی از تسلیحات هسته‌ای استفاده کند. پذیرفتن نقش آن به عنوان تضمین‌کننده امنیت جهانی با اجرای یک حمله هسته‌ای علیه تمام کسانی که از نظر آمریکا متخاصم هستند، همخوانی ندارد.

او به خبرنگاران گفت: ایالات متحده آمریکا با محق دانستن خود برای انجام یک حمله هسته‌ای پیشدستانه از جمله با کلاهک‌های هسته‌ای ضعیف‌شده، پیش‌ نیازهای خطرناکی برای استفاده از موشک و جنگ هسته‌ای حین یک درگیری کم‌تنش ایجاد کرده است.

پوتین همچنین گفت اگر مشخص شود که آن اتباع روسی که از طرف آمریکا به مداخله در انتخابات متهم شدند قوانین روسیه را زیر پا گذاشتند، هدف پیگرد قرار می‌گیرند. دفتر شورای ویژه تحقیقات آمریکا به ریاست رابرت مولر ماه گذشته ۱۳ روس و سه شرکت روسیه را به مداخله در انتخابات ۲۰۱۶ متهم کرد.